Bakan Kaya Azerbaycan'da

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Türkiye'de kadını güçlendiriyoruz. Kadını güçlendirdikçe aileyi, toplumu güçlendiriyoruz. Bütün çalışmalarımızın ekseninde kadın var. Sosyal politikalarda kadını merkeze oturtan çalışmalar yapıyoruz" dedi. 

Bakan Kaya, Bakü'de katıldığı Uluslararası Kadın Girişimciliğinin Gelişimi Konferansı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan'la ilişkilerinin "iki devlet, tek millet" anlayışıyla sürdürdüklerini ifade eden Bakan Kaya, Azerbaycan hükümetinin 15 Temmuz 2016'da FETÖ'nün darbe girişimine karşı Türkiye'nin yanında durduğunu hatırlattı.

Azerbaycanlı yetkililerin referandum sonucundan duydukları memnuniyeti kendisine ilettiklerini bildiren Bakan Kaya, yetkililerin yeni hükümet sistemiyle birlikte Türkiye'nin çok daha güçlü şekilde geleceğe yürüyeceğine dair temennilerini dile getirdiklerini kaydetti. 

Katıldığı konferansı da değerlendiren Bakan Kaya, dünyada kadın girişimciliğinin geliştirilmesi için yapılacaklar konusunda bakanlar ve uzmanlarla toplantılar gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakan Kaya, "Biz de Türkiye'de kadını güçlendiriyoruz. Kadını güçlendirdikçe aileyi, toplumu güçlendiriyoruz. Bütün çalışmalarımızın ekseninde kadın var. Sosyal politikalarda kadını merkeze oturtan çalışmalar yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde G20 dönem başkanlığımızda W20 oturumları gerçekleştirdik. Ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Konseyini kurduk. Konseyin ilk toplantısı 18 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak. Tüm uluslararası platformlarda kadınımızı güçlendirmek adına daha aktif şekilde görev yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde de kadın girişimciliğini artıracak çalışmalara imza atacağız" şeklinde konuştu. 

- Bakan Kaya - Hüseynova görüşmesi

Bakan Kaya, temasları kapsamında Azerbaycan Aile, Kadın ve Çocuk Sorunları Devlet Komitesi Başkanı Hicran Hüseynova ile görüştü.

Hüseynova, 16 Nisan'da gerçekleştirilen halk oylamasında elde edilen sonuç dolayısıyla Bakan Kaya'yı tebrik etti. İki ülke kadınları arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Huseynova, "İş kadınlarımız da birbirleriyle ilişkileri geliştirmeli. Türk kadınının faal olması toplumumuz için de önemli" dedi. 

Tebrik için teşekkürlerini belirten Bakan Kaya, "Gerçekten çok zorlu bir süreç geçirdik fakat çok şükür milletimiz kendisi için en iyi olanı seçti. Türkiye'nin hem ekonomik olarak büyümesini, hem de siyasi olarak daha da güçlenmesini sağlayacak bir değişiklik gerçekleştiriyoruz. 2019 yılında yapacağımız seçimlerde hem cumhurbaşkanını hem meclisi seçeceğiz. Partili cumhurbaşkanı hükümet sistemiyle birlikte inşallah Türkiye'de güven ve istikrar tam olarak sağlanacak. Azerbaycan'la ekonomik ilişkilerimizin daha da kuvvetleneceğini umuyorum. İş kadınlarımızın da iş birliği içinde buna katkı sağlayacaklarına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Bakan Kaya temasları kapsamında Bakü'deki şehitlikleri ziyaret etti.

Haydar Aliyev'in Fahri Hiyaban'daki mezarını ziyaret ederek çelenk bırakan Bakan Kaya, daha sonra Bakü Şehitler Hiyabanı'na geçerek, buradaki Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk koydu.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral'ın eşlik ettiği Bakan Kaya, Bakü Türk Şehitliği'ni de ziyaret ederek şehitlik anıtına çelenk sundu ve dua etti.Sonraki Sayfa: ''2005 yılında yüzde 21 olan kadın istihdamı oranını 2016 yılı itibariyle yüzde 28'e yükselttik''

Önceki Sayfa : "İslam'ın sevgi ve kardeşlik mesajını bütün dünyaya daha güçlü bir şekilde duyurmak ortak sorumluluğumuzdur''